Brány a branky mají svoje místo všude tam, kde je potřeba v oplocení vytvořit prostor pro procházení, průjezd automobilu či jiné techniky. Brány a branky můžeme rozdělit například podle toho, zda se jedná o bránu sériově vyráběnou (typovou) či vyrobenou namíru (zakázkovou) přesně dle potřeb zákazníka.

 

Dvoukřídlá brána Prostějov

 

 Typové brány se uplatňují zejména tam, kde je možné okolní prostor brány této bráně přizpůsobit. Zakázkovou bránu využijeme v případě, že máme prostor pro bránu nebo branku daný a typová brána se do daného prostoru nehodí. Výhodami typových bran jsou nižší pořizovací náklady a krátká dodací lhůta. Oproti tomu typové brány mají zpravidla vyšší užitnou a estetickou hodnotu. Nejčastější výskyt typové brány a branky je zejména při realizaci pletivových oplocení, kdy brána a branka má výplet stejným pletivem, které je použito na oplocení jako takovém. 

 

Samonosná posuvná brána s brankou Olomouc - Břuchotín

 

 Zakázkové brány a branky je možno přizpůsobit přesně dle potřeb zákazníka. Liší se provedením a výplní. Výplní bran a branek existuje nepřeberné množství a mohou být například z planěk (dřevěné, WPC, ...), tahokovu, plechu, jeklu, kované a tak dále. Povrchová úprava může být například pozinkováním nebo prostým natřením nátěrovou hmotou.

 

Branka s výplní z tahokovu Hněvotín

 

 Brány bývájí nejčastěji dvoukřídlé nebo posuvné, ale existují i další typy bran, ty jsou ale méně časté. Pohon brány může být ruční či pomocí elektrického pohonu. Automatické brány opatřené pohonem mohou být doplněny o přislušenství, které usnadňují jejich použití (např. čidla, majáky, ...). Branky je možné pro pohodlnější otevírání vybavit kamerou a elektrozámkem, tím je možné odemykat branku z tepla domova.

 

Typová brána s pletivovým výpletem Luběnice